„ ITALIA - LA MIA PASSIONE !“ - I.diel - Rím a Vatikán

Autor: Monika Odrobiňáková | 6.3.2016 o 20:43 | (upravené 13.3.2016 o 13:16) Karma článku: 10,25 | Prečítané:  6594x

Dr. Johnson - "Taliansko je moja vášeň!" Patrí medzi najviac navštevované krajiny, prichádzajú tam ľudia z rôznych kútov sveta, a tak som sa do Talianska rozhodla vycestovať i ja.   

Ešte pred rokom by som ani nepomyslela na to, že do tejto úžasnej krajiny zavítam hneď dvakrát za rok- v auguste na dovolenku do Benátok a na pláž Lido di Jesolo a koncom septembra na poznávací zájazd naprieč Talianskom s katedrou histórie - Rím, Pompeje, Neapol, Herculaneum, San Gimignano, Florencia. Teraz pri čítaní Dana Browna sa mi vynárajú tieto pamiatky v pamäti, akoby to bolo práve včera, čo som stála pri Fontáne di Trevi. So spomienkami z druhej cesty by som sa s vami rada podelila. Navštívili sme tri regióny Lazio, Kampániu a Toskánsko. V prvom diele vám opíšem región Lazio.

VATIKÁN

V piatok 25.9. sme v skorých ranných hodinách prišli do Ríma, hlavného mesta regiónu Lazio. 

Prvým miestom, ktoré nás zaujímalo bol Vatikán. Tento štát sa nachádza priamo v Ríme. Prešli sme obrovským barokovým Námestím svätého Petra. Uprostred sa nachádzal červený obelisk a po oboch stranách fontány. Na námestí sme videli i jeden červený kameň, ktorý označuje miesto, kde bol spáchaný atentát na pápeža Jána Pavla II. Odtiaľto sme mohli vidieť lodžie, odkiaľ dáva pápež apoštolské požehnanie Urbi et Orbi, v čase nášho príchodu bol pápež František odcestovaný v Argentíne.

Na Svätopeterskom námestí dominuje Bazilika svätého Petra, ktorú sme navštívili. Stojí na posvätnom mieste, kde bol ukrižovaný a pochovaný svätý Peter a je dielom mnohých významných architektov. I my sme chceli vidieť Michelangelovu Pietu, vzácne fresky a maľby či sochu svätého Petra. Traduje sa, že ak sa jeho nohy dotknete alebo ju pobozkáte, ešte raz sa vrátite do Ríma. V interiéri ma najviac zaujal Berniniho bronzový baldachýn, ktorý sa nachádza nad hrobom svätého Petra.

Od baziliky sme sa presunuli do Vatikánskych múzeí. Sú jedným z najväčších komplexov umeleckých zbierok na svete. Chcela som vidieť Galleria delle Carte Geografiche, Stanze di Raffaello, Appartamento Borgia, Sixtínska kaplnka či  Pinacoteca, a tak som si vyčlenila na ne najviac času. Sixtínska kaplnka slúži hlavne pri konkláve, ktoré sa konajú k voľbe pápeža. Stredný pás klenby zobrazuje výjavy z knihy Genezis. Pozreli sme si najmenší štát na svete, a dokonca bolo možné odoslať pohľadnicu priamo z námestia.

RÍM

Z Vatikánskych múzeií sme smerovali na najväčšie rímske námestie Piazza Navona. Prechádzali sme okolo Anjelského hradu, ktorý sme kvôli nedostatku času nenavštívili. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Poznáme ho skôr z filmu Anjeli a démoni. Ďalej sme prešli po Anjelskom moste až na toto rímske námestie plné fontán, kde sme vyskúšali pravú taliansku zmrzlinu, tartufo. Najväčšia fontána stojí v strede, Fontána štyroch riek. Z jej základne vychádza obelisk a štyri prúdy reprezentujúce štyri rieky kontinentov – Níl, Gangu, Dunaj a rieku Río de la Plata.

Ďalej sme sa presunuli na námestie Piazza della Rotonda, na ktorom stojí  Pantheon. Tento chrám je najzachovalejšou antickou pamiatkou. Jeho kupola do roku 1960 bola najväčšou kupolou na svete. V strede chrámu sa nachádza otvor Oculus, ktorý slúžil ako zdroj svetla a ako som sa uistila vôbec cezeň nepršalo. 

Chceli sme si pozrieť i Fontanu di Trevi, lenže kvôli rekonštrukcií to nebolo možné. Nachádza sa na námestí  Piazza di Trevi. Hovorí sa, že ak do nej hodíme pár drobných, raz sa tu určite vrátime. Ktovie či to nepatrí len medzi prvotné nadšenie turistov. Ale určite môžem povedať, že je to najkrajšia fontána v Ríme i keď bola v rekonštrukcii.

Odtiaľ sme šli na námestie Piazza Colonna, kde sa nachádza Stĺp Marka Aurelia. Pokračovali sme na námestie Piazza di Spagna, z ktorého stúpajú Španielske schody. Ako každú ženu, prvé čo som si okrem schodov všimla bola Via dei Condotti, najluxusnejšia nákupná ulica v Ríme, kde nájdeme svetové značky ako Dior, Gucci, Valentino či Swarovski. Nakúpili sme suveníry, povymeta povymetať všetky obchody a nakúpiť suveníry a týchto nákupných ulíc sa tu nachádzalo mnoho. Španielske schody boli plné ľudí a viedli ku kostolu Trinità dei Monti. Boli postavené na znak mieru medzi Španielskom a Francúzskom.

Odtiaľ sme pokračovali na námestie Piazza del Popolo, Námestie ľudu. Stred námestia dnes zdobí obelisk, ktorý bol sem prevezený z egyptského Chrámu Slnka v Heliopolise. Na severnej strane námestia stojí Bazilika Santa Maria del Popolo. Zaujímavá je kaplnka Chigi. V tejto kaplnke ma zaujal oltárny obraz „Narodenia Panny Márie“ a sochy od Berniniho. Za prehliadku stoja i obrazy od Caravaggia. Odtiaľ sme šli metrom do Campingu Villy Geroma, kde sme boli ubytovaní.

V sobotu 26.9. náš program pokračoval ďalej v Ríme, kam sme si šli pozrieť zvyšné najvýznamnejšie pamiatky. Ako prvú sme navštívili barokovú Lateránsku baziliku (Bazilika svätého Jána). Uchvátili ma obrovské pilastre a stĺpy, bronzové dvere či drevený kazetový pozlátený strop. Ďalej sme prechádzali okolo Egyptského obelisku Baptistériu San Giovanni in Fonte, kde práve prebiehal krst. Pozreli sme si priebeh a vnútro krstiteľnice. Dominantným prvkom bol mohutný osemuholníkový architráv. Priestor námestia Piazza di San Giovanni in Laterano uzatvára budova Svätých schodov, kde sme sa tiež boli pozrieť.

Ďalej sme si prešli baziliku a katakomby. Bazilika svätého Klementa má tri podlažia. Horná bazilika je z 12. Storočia. Presunuli o poschodie nižšie, kde sa nachádzala ranokresťanská bazilika zo 4. storočia. Tam sa nachádzala pamätná tabuľa svätého Cyrila, ktorú sme museli dlhšie hľadať a množstvo dobových fresiek. Posledné poschodie slúžilo ako sakrálna stavba kultu Mitry.

Na Piazza Venezia sme pozreli obrovský biely Pamätník Viktora Emanuela II. Je symbolom zjednotenia Talianska na prelome 19. storočia.

Videli sme i Kapitol s najkrajším námestím Ríma, ktorý sa nachádza medzi Forom Romanom a Martovým poľom. Na námestie sa vstupuje schodiskom, zvaným Cordonata, na úpätí ktorého sú umiestnené plastiky levov pochádzajúce z Egypta. Schodisko je známe aj svojimi veľmi širokými schodmi, aby šľachtici nemuseli zosadnúť z koňa pri ceste na námestie. Okolo námestia sa nachádzajú tri paláce (Senátorský palác, Palác konzervatorov a Nový palác).

Ďalším medom pre moje oči boli fora. A pre mňa najkrajšie Forum Romanum. Miesto, na ktoré som sa najviac tešila a kam sa určite ešte raz vrátim. Marcus Antonius práve tu prednášal smútočnú reč po zavraždení Caesara. Nachádzajú sa tu víťazné oblúky Tita či Septima Severa. Titov oblúk dal postaviť Domicián. Oblúk je zdobený reliéfmi, ktoré znázorňujú triumfálny sprievod so zajatými Židmi. Boli sme si pozrieť Romulov chrám, ktorý má kruhový pôdorys a prechádzali po celom fore a obdivovali Saturnov chrám, oblúk Septima Severa a ďalšie stĺpy, chrámy, budovy a baziliky.

Keď sme si už pozreli celé forum a naskytol sa nám nádherný pohľad z Palatínu na Forum Romanum, tak sme sa presunuli ku Konštantínovmu oblúku, ktorý stojí v blízkosti Kolosea a je z bieleho mramoru.

Potom sme si pozreli Koloseum, poslednú rímsku pamiatku, ktorá je symbolom moci a prestíže rímskych cisárov. Pozostával z arény s elipsovitým pôdorysom, obklopeným radmi sedadiel usporiadaných do poschodí, z ktorých diváci sledovali gladiátorské zápasy. Pod ňou boli umiestnené miestnosti pre gladiátorov a zvieratá. Podlaha pozostávala z dreva, plátna a piesku, aby dokázala sať krv bojovníkov či zápasiacich zvierat. I keď v skutočnosti je to len ruina obrovského amfiteátra, tak ju považujeme za architektonickú dominantu Ríma.

Po prehliadke Ríma sme sa presunuli autobusom do Marina di Varcaturo, kde sme boli ubytovaní v Hoteli La Costiera.

V ďalšom diele sa spolu pozrieme na historickú Kampániu :)

 

Zdroje:

BOLDRINI, F.: Řím, Florencie, Benátky : podmaňující projížďka třemi klenoty Itálie, jejich dějiny a mistrovská umělecká díla 

Kolektív autorov Lozzi Roma s.a.s.: Rím. 2.vyd. 

SOPOUCH J.: Rím a Vatikán.  1.vyd.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Řím

http://dromedar.zoznam.sk/cl/100179/170412/Rim

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcérku našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?